Єрковці
Село Єрковці розташоване за 17 км від районного центру м. Переяслав-Хмельницький, що на 70-у кілометрі автомобільної траси Київ – Черкаси.
Загальна площа адміністративних меж Єрковецької сільської ради становить 4250,2 га. В межах населеного пункту 622,02 га .
Населення села сьогодні налічує 1081 осіб.
На території сільської ради розташовані та діють:
- Навчально-виховне об’єднання «ЗОШ І-ІІІ ст. ДНЗ»;
- Єрківецька амбулаторія загальної практики сімейної медицини;
- Сільська бібліотека;
- Будинок культури;
- Відділення поштового зв’язку;
- Церква св. Архістратига Михаїла.
Натериторії сільської ради діють СТОВ «Єрківці-2», ПП «Тріумф» та фермерські господарства: «Геркулес», «Святослав», «Бебешко В.І.», «Стожар», «Скиба О.П.».
Прямуючи трасою Київ – Черкаси, на сімдесятому кілометрі обов’язково проминеш кордони села Єрковці. З вікна автомобіля відкривається захоплююча панорама лісостепової зони Придніпровської низовини. Чисельні кургани обабіч шляху свідчать, що навколишня територія освоєна людьми ще з прадавніх часів .
Єрковці розташовані на кордоні рівномірного падіння до Дніпра тієї загальної гряди, яка займає значну частину Лівобережної України. Тут лесова тераса, що сягає у висоту до 10-15 метрів, знижується в напрямку болотистої місцевості, утвореної трьома протоками-старицями, що відомі під назвами «Стави», «Круглий став», «Жолоб». Вони перетинають село з заходу на південь. На південно-східній околиці села ці протоки зливаються в одну і мають назву «Булатиця», яка далі тече чітко сформованим руслом уздовж схилу лесової тераси до села Веселого.
Єрковці мають свою особливу історичну значимість, перед усім , тому що є часткою культури Середньої Наддніпрянщини, яка завдяки своєрідному географічному положенню відіграла особливу роль у геополітичних та етнічних процесах. На околицях села досліджено три кургани пізньоскіфського часу( ІІІ-І ст.. до н.е.), а також ранньослов’янське поселення черняхівської культури.
Вперше про Єрковці згадується в грамоті князя Олександра (Олелька) Володимировича з роду князів Ольгердовичів (1440-1455 р.р.), виданою у 1455 році. Назва села, за однією з легенд, пояснюється назвою міфічної річки Ярка, яка нібито колись протікала із заходу від Виртибів на південь до Булатиці. Інша гіпотеза виводить першу назву поселення від ознак рельєфу місцевості – «яри», що трансформувалося в «Ярковці», а потім в «Єрковці».
Легенда, збережена і до сьогодні пояснює назву села тим, що першим поселенцем в урочищі «Виртиби» був козак Єрко, а звідси виходить, що село було Єркове, тобто йому належало. Крім того, на карті Гійома Левассера де Боплана ще у ХVІІ ст. зазначена найстаріша відома назва – село «Irko». Важливий також і той факт, що у всіх документах ХVІІІ-ХІХ ст. та початку ХХ ст. назва села – Єрковці. У такому варіанті назва села існує й на сьогодні в офіційній документації сільської ради.